Beslenme Danışmanlığı

Posted: Mart 12, 2016 By: Comment: 0

04

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda alınmasıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kaliteli yaşamın temelidir. Her koşulda bedeninize iyi bakmak zorunda olduğunuzu unutmamalı, iyi yaşam için beslenmenizi gözden geçirmelisiniz. Zayıflamak için aç kalmak zorunda değilsiniz. Yeterli, dengeli ve sağlıklı programlarla doya doya kilo vermek de mümkün.

Beslenme uzmanıyla yapacağınız ilk görüşmede vücut analiziniz yapılır, nasıl yaşadığınız öğrenilir, sizden kapsamlı bir beslenme anamnezi (nasıl beslendiğiniz, neyi ne kadar yediğiniz) alınır ve sağlık durumu tespiti açısından son üç ay içerisinde yapılmış kan testi sonuçlarına bakılır.

Slayt17

20160218230834   Size özel olarak,mevcut sağlık durumunuza,  metabolizma hızınıza, yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza, fiziksel aktivite düzeyinize bağlı olarak diyetisyenimiz Serra UÇTUM tarafından beslenme programı ve eğitimi verilir.

Her randevunuza gelirken; 
(Vücut analizinin en doğru şekilde yapılabilmesi için )
list-kelebekSon 3-4 saat bir şey yemeyiniz

list-kelebekSon 24 saat içine çok fazla çay-kahve ve kafeinli içecek tüketmeyiniz

list-kelebekSon 24 saatte alkol almayınız

list-kelebekSon 24 saatte egzersiz yapmayınız.

list-kelebekMümkünse tuvaletinizi yapmış olunuz.

 

list-kelebekKİLO KONTROLÜ (Kilo Verme-Kilo Alma) Amaçlı Beslenme Danışmanlığı

Kilo kontrolü programında mevcut sağlık durumunuza, yaşınıza, cinsiyetinize, metabolizma hızınıza, yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza, fiziksel aktivite düzeyinize bağlı olarak hazırlanan sağlıklı beslenme programlarıyla hedef ağırlığa ulaşılır. Sonra önemli bir süreç olan kilo koruma dönemine geçilir.

Obezite artık tüm dünyada bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Obezitenin gelişmesinde genetik etkenlerin ve bazı hastalıkların yanı sıra, çevresel faktörler de büyük rol oynamaktadır.

Obezite, beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Dolaşım sisteminin bozulması sonucu hipertansiyon, kan yağlarına olumsuz etkisi sonucu koroner arter hastalıkları ve gelişen insülin direnci sonucu diyabet görülebilir. Bunların yanı sıra, oluşan çatlaklar sonucu ciltte rahatsız eden görüntüler oluşabilir, horlama ve apnelere sebep olabilir. Fazla kilo, sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Öte yandan, aşırı zayıflık da obezite gibi birtakım sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kemik sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Besin yetersizliği sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri yaşanabilir. Bayanlarda adet düzensizlikleri ve doğurganlıkta azalma görülebilir.
Hem obezite, hem de aşırı zayıflık durumunda amaç öncelikle sağlıklı kiloya ulaşmaktır.

list-kelebekKADINLARA ÖZEL (Menapoz Dönemi) Beslenme Danışmanlığı

Kadınların ikinci baharı olan premenapoz ve menapoz döneminde, östrojen düzeyindeki azalma ve fazla kilo kan lipitlerini (yağlarını) olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum kalp-damar hastalıkları açısından önemli bir risk faktörüdür. Özellikle kilolularda görülen Tip II diyabet yani insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı açısından da bu dönemde alınan kiloların sıkıntı yaratabileceği düşünülmektedir. Ayrıca diyet ile yeterli kalsiyumun alınmaması, kalsiyumun bağırsaklardan etkin bir şekilde emilememesi, idrarda kalsiyum atımındaki artıştan kemik kaybı hızlanmaktadır.

Bu dönemde daha öncesinde hiç kilo sorunu yaşamayan kadınlar bile, ağırlık kazanırlar. Östrojen düzeyindeki azalma besin alımını etkiler ve bazal metabolizma hızında azalmaya neden olur. Birçok kişinin bu yaşlarda hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemesi ve daha az enerji harcaması da genellikle kilo alımı ile sonuçlanmaktadır. Bu süreçte, vücut ağırlığını dengelemede, kalp ve kemik sağlığını korumada sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin öncelikli olarak yer alması gerekmektedir.

list-kelebekSPORCU Beslenmesi Danışmanlığı

Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans düşüklüklerine neden olduğu kabul edilmektedir.

Sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık göstermektedir. Merkezimizde diyetisyenimiz tarafından  egzersiz programınıza en uygun şekilde beslenme programı hazırlanmakta, bu sayede spor performansınızı artırma, ideal kilonuza ulaşma, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutabilme ve spor beslenmesi ve diyet konusunda profesyonel bir destek alabilme imkanı sunulmaktadır.

Sporcuya normal günler ve egzersiz günleri olmak üzere iki diyet alternatifi sunulmakta, bu sayede egzersiz öncesi ve sonrasında nasıl beslenileceği karmaşasına son verilmektedir.

 list-kelebekHastalıklarda TIBBİ Beslenme Tedavisi

Sağlıklı beslenme sadece kilo yönetimi için önemli değildir. Beslenme, hastalıkların önlenmesinde, ilerlemesinde ve tedavisinde de çok önemli bir konudur.

Her hastalığın kendine özgü bir beslenme sistemi vardır. Bu beslenme sistemi; tıbbi tedavinin önemli bir parçasını oluşturur. Diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıklarda beslenmenin hastalığa göre planlanması hastalığın ilerlemesini yavaşlatır, mevcut bulguların ve kan tahlillerinin düzelmesini sağlar.

Yasaklar olmadan, sağlıklı beslenme ile hastalıklarla başa çıkmak mümkün.
Merkezimizde;

–  Diyabet

– İnsülin Direnci

– Reaktif hipoglisemi

–  Hipertansiyon

– Besin Alerjileri (Eliminasyon Diyetleri)

-Çölyak

– Yüksek kolesterol ve Kalp Hastalıkları

– Karaciğer Yağlanması

– Sindirim Sistemi Hastalıkları (Ülser, Gastrit, Reflü, Kolit vs.)

– Jinekolojik Hastalıklar (PolikistikOver Sendromu, Adet Düzensizlikleri vs.)

– Psikiyatrik Hastalıklar (Depresyona Bağlı Kilo sorunları, Bipolar vs.)

– Kemik ve Eklem Hastalıkları (Osteoporoz, Romatoidartrit)

Konularında tıbbi beslenme tedavisi uygulanmaktadır.

list-kelebekHAMİLELİK DÖNEMİ Beslenme Danışmanlığı

Yeterli ve dengeli beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi anneliğe adım attığınız bu mucizevi yolculukta da çok önemlidir. Hem sizin sağlıklı bir gebelik geçirmeniz hem de bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için beslenme büyük önem taşır.

Siz henüz hamile olduğunuza alışmaya çalışırken, bebeğinizin gelişiminin en önemli tuğlaları konulmaya başlıyor. Anne karnındaki bebeğin besinsel ihtiyaçları dönemsel olarak değişir. Bu nedenle anne adayının trimester adı verilen 3 aylık dönemlere özgü beslenmesi; bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Anne adayının bu dönemde bilinçsiz beslenmesi sadece bebeğe zarar vermemektedir, anne adayının doğumdan sonra osteoporoz, diş sağlığında bozulma, anemi gibi problemlerle karşı karşıya kalmasına da sebep olur.

Gebeliğe zayıf başlayan bir kadının toplamda 12-15 kg, normal başlayan bir kadının 8-12 kg, obez başlayan bir kadının ise 6-10 kg alması yeterli görülmektedir.

Merkezimizde; gebenin jinekoloğundan da bilgi alınarak; kan tahlillerine uygun, gebeliğe başlangıç ağırlığına ve gebenin kan şekerine uygun olacak şekilde gebeliğe özel sağlıklı beslenme programı düzenlenmektedir.

list-kelebekÇOCUKLUK VE ERGENLİK DÖNEMİ Beslenmesi Danışmanlığı

Çocukluk dönemi beslenmesi bir temeldir. Temel ne kadar sağlamsa, üstüne koyduklarınız da o kadar sağlam durur. Çocuklukta sağlıklı beslenmenin aşılanması, ömür boyu sağlıklı beslenme demektir. Tüm aile bireylerinin sağlıklı beslenmeyi öğrenmeleri, çocuklarına örnek olmaları açısından çok önemlidir. Ne yazık ki artık günümüzde, çocuklukta obezite de sıklıkla görülmektedir. Çocukların çok fazla hareket imkanlarının olmaması ve yanlış beslenmeleri sonucu bu durum daha da artmaktadır.

Ergenlik dönemi ise çocukların yetişkinliğe adım attıkları bir dönemdir. Bu dönemde gerek bedensel, gerekse psikolojik olarak büyük değişiklikler olur ve bu dönem büyümenin son derece hızlı olduğu bir dönemdir. Hızlı büyümenin gerçekleşebilmesi için besin öğelerinin gereksinimi de artar. Yeterli, dengeli ve kişiye özgü bir beslenme ile gereksinimlerin karşılanması gerekir. Ergenlik döneminde abur cubur tüketiminin fazla olması, düzensiz öğün tüketimi gibi yanlış beslenme alışkanlıkları ile obezite harici başka rahatsızlıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Çocukluk ve ergenlik çağı obezitesinin %80’i önlem alınmadığında yetişkinlik obezitesi ile sonuçlanmaktadır.

Çocukların ve ergenlerin yaşlarına göre, sağlıklı, dengeli, ihtiyaçlarına özel bir beslenme programı ve doğru dengenin nasıl sağlanacağını öğreten bir beslenme eğitimi ile obezite tedavi edilir ve ileriki yaşantılarında oluşabilecek hastalık riskleri en aza indirgenir.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek, zinde ve fit bir görünüm, en önemlisi de sağlık problemleri risklerini azaltmak için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite hayatın yalnızca belli bir döneminde değil hayat boyu devam eden bir davranış haline gelmelidir.Merkezimizde diyetisyenimiz tarafından hazırlanan kişiye özel, yeterli ve dengeli beslenme stratejileri ile kalıcı kilo kayıpları ve bunun bir yaşam felsefesi haline getirilmesi sağlanmaktadır.

list-kelebekEMZİRME DÖNEMİ Beslenme Danışmanlığı

Emzirme döneminde, annenin sağlıklı beslenmesi anne sütünün yeterliliği ve kalitesi açısından çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenen bir annenin; süt miktarı ve kalitesi yeterli olacağından ötürü ilk altı ay bebeğin bütün besinsel ihtiyaçlarını karşılar.

Emziren annelerin ilk 4 ay zayıflama diyeti yapmaması gerekmektedir. Dördüncü aydan itibaren annenin sağlık durumu da göz önünde bulundurularak, maksimum miktarda ve kalitede süt salgılamasını sağlayacak, bebeğin yeterli kilo almasına yardımcı olacak aynı zamanda annenin kilo vermesine destek olacak sağlıklı beslenme programı düzenlenebilir.

Merkezimizde; ilk dört aydan sonra emziren annelere sütü arttıracak, süt kalitesini maksimize edecek ve annenin kilo vermesini sağlayacak sağlıklı beslenme programları hazırlanmaktadır.

 

20160218230834   İncelme paketi

Gaia ‘diyet’ kelimesinden uzak sağlıklı beslenme programları, gerekli ekipmanlar ve pilates ile sağlıklı kilo kaybetmeyi ilke edinmektedir. 
Bireysel hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgiyi (0216)360 08 88 numaralı telefondan alabilirsiniz.