Diyete Başlama Kabusunu Sona Erdirecek Öneriler

Posted: Ekim 29, 2016 By: Comment: 0

Bir sabah uyandınız ve o çok sevdiğiniz pantolonunuzun içine giremiyorsunuz biraz zorladınız, yatağa uzanıp fermuarı kapatmaya çalıştınız, yok olmuyor. Terler dökülmeye başladı, üzerine bir bluz giydiniz aynanın karşısına geçtiniz Aaaa! O da ne? Göbek sinsice gülümsüyor. İnternet açılıyor, arama motoruna  ‘en hızlı nasıl kilo verebilirim?’  yazılıyor ve en kolay gelenine tabi ki en yakın pazartesi başlanıyor. Sabah kahvaltıyı yaptınız, öğlen hala kararlısınız, ikindi vakti arkadaşınız elinde bisküviyle geliyor,bir güzel karşınızda yiyor bir de üstüne ‘sen yeme diyettesin’ diyor. Sabırlar zorlanıyor, ‘bir tane yesem ne olur ki?’ diye düşünürken, mideye hoooop indiriliyor bir tane. Pişmanlık, suçluluk hissi içinizi kımıl kımıl ediyor. E tabi diyet bozuldu bir kere ne yapalım artık haftaya pazartesi yeni bir mucize diyetle tekrar başlanır…

ayna-zayiflama

Bu senaryo size çok mu tanıdık geldi… Cevabınız evet ise Gaia Cadde Güzellik Merkezi Diyetisyeni Serra Uçtum’dan aldığım tüyolar size bambaşka bir bakış açısı kazandıracak ve ‘neden daha önce bu önerilere rastlamadım’ dedirtecek… Başlayalım mı?

 

Bakış açınızı değiştirin
“Diyete başlıyorum” mantığından daha çok, yaşam şeklinizi kalıcı olarak değiştirmeye çalışın. Eğer kilo verme çabanızı sadece geçici bir süreç olarak düşünürseniz “diyet yapmak” sizin için çok daha zor ve sürekli ertelediğiniz bir döngü haline gelebilir. Bunun yerine hayatınızı kökünden değiştirecek değişimin heyecanına ortak olun ve kazançlarınızı hayal edin.

9495_5669a70dc1eaa_1600x1080

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin

Hayat hızlı akıp giderken, vücudumuzdan beklentimizde çok hızlı sonuç almak. 1 ayda 15 kilo gibi hedefler koymayın. Hedeflerinizi uzun vadeye yayın. Örneğin; “bu ay 5 kilo vereceğim” gibi… Daha fazlasını verirseniz sevinirsiniz; ama 3 kilo verirseniz de dünyanız başınıza yıkılmaz. Hedefinize küçük küçük ama sağlam adımlarla ilerleyin.

isim-islemeli-kucuk-not-defteri_500

Kendinize ufak bir not defteri edinin

Defterin başına neden kilo vermek istediğinizi, hedefinizi, kendinizi şu an nasıl hissettiğinizi ve kilo verdiğinizde nasıl hissedeceğinizi, sağlığınızın nasıl değişeceğini yazın.  Gelelim en önemli kısma; diyete başlamadan önce bir hafta boyunca ve diyet süresince her yediğinizi yazın. Gün içinde yediklerinizin gözünüze çok büyümediğini ama yazarken ‘Ayyy! Ne kadar çok sağlıksız şey yemişim’ diyeceğinizi duyar gibiyim. Ve diyet sırasında ara ara bakın eski beslenme düzeninizle, tercihlerinizle şimdiki tercihlerinize. Aradaki fark kendinize, bedeninize verdiğiniz değerin ne kadar arttığını gösterecek.

Kan tahlilinizi yaptırın

Belki de son dönemde aldığınız kiloların sebebi değişen hormonlarınız. Diyete başlamadan önce mutlaka bir dahiliye doktoruna gidip tahlil yaptırmanız gerekir. Eğer bir sıkıntı varsa önce tedaviye başlanmalı, sonra diyete başlamalısınız.

ac-kalmadan-zayiflama

Alışveriş sepetinizin içerisinde ne varsa, midenizde de o var!
Midenizi sağlıklı yiyeceklerle doldurmak için işe önce buzdolabınızdan başlayın. Evde yemek yemek veya bir şeyler atıştırmak için dolandığınızda bulabildiğiniz şeyler, marketten etiketlerine bakarak aldığınız az yağlı etler, süt ve süt ürünleri, light ürünler,  taze meyve ve sebzeler olursa, bu durum sizin için zamanla bir alışkanlık haline gelebilir! Aynı miktarda yeseniz bile aldığınız kalori çok çok daha az olacaktır.

why-drink-water-for-better-health_1

Yeteri kadar su içiyor musunuz?
“Hayır, ama çok fazla çay-kahve içiyorum.” Üzgünüm, yanlış cevap! Önce şu konuda anlaşalım hiçbir içecek suyun yerini tutamaz! Size küçük bir ipucu: beynimizdeki açık-tokluk merkezi ve susama merkezi yan yanadır. Bu yüzden açlık hissettiğinizi düşünürken aslında susuzluk çekiyor olabilirsiniz. Açlık hissettiğinizde 1 bardak su için ve hala aç hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Su, açlığınızı yatıştıracağı gibi aynı zamanda sizi enerjik hissettirecek, toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda metabolizma hızınızı arttırarak kilo vermenizi destekleyecektir.

Mora - Kilo verme (2)

Sevdiğiniz besinlerden uzak kalmayın

Unutmayın ki diyette de arada çok sevdiğiniz besinleri tüketeceksiniz, sadece miktarlarını azaltacaksınız, o kadar. Haftada 1 öğün istediğiniz bir besini yeme hakkına sahip olabilirsiniz. Strese girmeden, keyifle kilo vermek de mümkün.

 

 

 

 

 

Salmon fillet with fresh healthy herbs,vegetables, oil and spices
Her öğün aynı şeyleri tüketmeyin.

Sabahları vücudunuza vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ borcunuzla uyanırsınız. Sağlıklı olabilmek için bunların yeteri kadarını vücudunuza vermekle yükümlüsünüz. Ne kadar çeşitli beslenirseniz o kadar çeşitli vitamin ve mineral almış oluşunuz. Muzdan alacağınız potasyumu kividen alamazsınız, kividen alacağınız C vitaminini de muzdan alamazsınız. Gün içerisinde her renkten sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Tabaklarınız gökkuşağı gibi renkli, eğlenceli ve sağlıklı olsun.

Delicious-Food-Photos-6

Kaçamaklar dünyanın sonu değil!

Terslik olursa panik yapmayın. Yeni alışkanlıkları öğrenmek zaman alır. Bisiklete binmeyi öğrendiğiniz zamanları düşünün. Kimse ilk seferinde yapmanızı beklemiyor. Şüphesiz ki herkes birçok defa düşer ama sonunda bir şekilde öğrenilir. Ufak tefek kaçamaklar olabilir yeter ki ipin ucu kaçtı diye diyeti bırakmayın. Unutmayın her öğün bir önceki öğünün telafisi olabilir.

 

Daha fazlası için Merkezimizin Kurucusu Esra Kızıltaş ‘ın blogunu ziyaret etmeyi unutmayın!

http://www.esrakiziltas.com/