Diyet Yaparken Doğru Bildiğiniz 10 Yanlış

Posted: Ocak 9, 2017 By: Comment: 0

‘Televizyondan yeni bir detoks buldum bu sefer kesin bu kilolardan kurtuluyorum’ ‘Yan komşu ekmeği bırakmış  inanılmaz kilo vermiş’ ‘Valla şekerim en iyisi sabahları aç karnına sirkeli su içmek’ gibi sözleri artık her köşe başında duyuyoruz. Peki bunlar kilo vermede gerçekten etkili mi?

Bir dönem, insanlar gazete diyetleri yapardı. Maalesef şu an o kişiler hala obezite ile savaşıyorlar. Günümüzde ise sosyal medyanın hayatımıza girmesi ileinstagram ve facebook diyetleri oluştu. Biyokimyamıza uymayan bu diyetler, kişiyi şeker hastası yapıp, menstrual döngünün bozulmasına sebep oluyor. Yani, günümüzdeki sosyal medya diyetleri, ileri de erken yaş menopozlarına, doğurganlığı azalan kadın ırkına ve şeker hastalığı ile doğan çocukların oluşmasına neden oluyor. Her bireyin genetik haritası farklıdır. Bu sebeple beslenme programınız ve diyet listeleriniz parmak iziniz gibi olmalıdır. Hadi doğru bildiğiniz yanlışlara biraz göz atalım.

1.YANLIŞ: Aç kalmak, günlük öğün sayısını 2’ye düşürmek, daha çabuk kilo kaybı sağlar

DOĞRUSU:Günde 2 öğün beslenmek aç kalmak anlamına geldiğinden metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur ve yağ depolarını artırmaya başlar. Yenilen çok az yiyecek de yağ olarak depolanır.Vücudunuzu şömine gibi düşünün. Nasıl ki şömineye belirli aralıklarla kaliteli odunlar atmalısınız ki yanmaya devam etsin, vücudumuzda da aynı şekilde 2,5-3 saatte bir yediğiniz sağlıklı öğünlerinizle metabolizmanızın çalışmasına yardım edersiniz.

2.YANLIŞ: Ekmek kilo aldırır

DOĞRUSU:Ekmek temel enerji kaynağımız olan kompleks karbonhidratların en önemli kaynağıdır. Ekmek yemeyen kişilerin yine tahıl grubunda olan tahıl ürünlerini, makarna, pilav gibi yemekleri daha çok tükettikleri gözlenmektedir.

3.YANLIŞ: Sadece esmer ekmek yiyorum, kilo aldırmıyor

DOĞRUSU: Kilo vermeyi hedefleyen herkes öncelikle beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketmeye başlar. Ama burada atlanılan bir nokta vardır. Esmer ekmeğinde kalorisi vardır ve hatta beyaz ekmekle aynıdır. Burada ki en önemli fark esmer ekmek beyaz ekmeğe göre posa içerdiğinden daha fazla tokluk hissi vermektedir ve beyaz ekmeğe göre kan şekerini daha yavaş yükseltir.

4.YANLIŞ: Light ürünlerin kalorisi yoktur, istenildiği kadar yenilebilir

DOĞRUSU:Light ürünlerin kalorisi sıfır demek değil, kalorisi azaltılmış demektir. Bazı diyet ürünlerin kalorisi fazla ve tuzu kısıtlanmış olabilir. Bazı diyet ürünlerinde de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmıştır, ancak yağ ve un oranı artmıştır. Diyet ürünler diyete sadece yardımcıdır. Önerildiği kadar tüketilmelidir.

5.YANLIŞ: Tek gıda rejimi hızla kilo verdiriyor

DOĞRUSU:Tek gıda rejimi hızlı kilo vermenize neden olur ancak besin çeşitliliği sağlanmadığından vücutta birtakım vitamin-mineral eksiklikleri meydana gelir. Bu da çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

6.YANLIŞ: Protein ağırlıklı yemek çok sağlıklı kilo kaybı sağlar

DOĞRUSU:Protein ağırlıklı beslenmede, vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayıflama olabilir. Ancak proteinlerle birlikte çok fazla yağ da vücuda gireceği için, kan yağlarında yükselme ve koroner kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Gut hastalığı gelişebilir. Ayrıca, proteinler vücuttan atılmak için kemikten kalsiyum çeker ve bu da kemik erimesine neden olur.

7.YANLIŞ: Sadece sebze ve meyve yiyerek zayıflanır

DOĞRUSU:Tek besine dayalı diyetler vücudun ihtiyacı olan makro ve mikro besin öğelerini karşılamaya yetmez. Sadece sebze ve meyve tüketilirse vücudun ihtiyacı olan protein ve yağ karşılanamadığı için metabolizma yavaşlar. Başlangıçta kilo kaybı gözlense de vücuttaki yağ oranı artmaya başlar.

8.YANLIŞ: Akşam 18.00’den sonra bir şey yenilmemelidir

DOĞRUSU:Her bireyin yaşam tarzı farklıdır ve sabah uyanma akşam yatma, iş saatleri değişkendir. Saat 20.00’de evine gelebilen bir birey bu kurala uyacak olsaydı, öğle yemeğinden sonra yediği küçük bir ara öğünle tüm akşamını geçirecekti. Bir süre sonra sürekli atıştırmalıklarla karnını doyurmayı tercih edecek ve hem sağlıksız hem de kilo yapıcı yiyecekler tercih edecekti. Akşam saat 21.00’de uyuyan bir birey için bu saat belki doğru olabilir. Ama gece 24.00 de uyuyan bir kişi için çok erken bir saat olacaktır. Diyetler bireye özgüdür ve onun günlük yaşantısına uyum sağlamalıdır.

9.YANLIŞ: Sabahları aç karnına limonlu su veya elma sirkesi içmek zayıflatır

DOĞRUSU:Hiçbir besin yağ yakmaz. Kafein içeren besinlerin kısa süreli metabolizmayı artırıcı özelliği vardır.Bu özellik vücuda alınan besinlerin yakımını hızlandırmaktadır. Fakat limon ve elma sirkesinin böyle bir özelliği yoktur. Limon ve asitli yapısı mide asidini artırarak, açlık hissini artırır. Limon ve greyfurtun bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır, ancak soğuk ya da ılık suyun veya limonlu suyun zayıflatıcı hiçbir etkisi yoktur.

10.YANLIŞ: Zayıflamak ve toksinlerden arınmak için detoks diyeti yapılmalıdır

DOĞRUSU:Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden, hem de çevresel etkenlerden dolayı vücudumuzdaki toksinler artış gösterir.Vücudumuzun doğal işleyişinde detoksifikasyon mekanizmaları bulunmaktadır.Birçok detoks diyetinde hayvansal ürünler yasaklanır, bu durum doğru değildir..Detoks diyeti ile verilen kiloların çoğunluğu vücut suyudur.Yağdan kayıp yerine kaslardan da kayıp meydana gelmektedir. Sağlıklı bir detoks programında mutlaka yeterli miktarda karbonhidrat, protein hatta yağ olmalı. Vitaminler- minarelerden ve fitokimyasallar dediğimiz sebze / meyvelerde bulunan özel bileşenlerden zengin antioksidan bir beslenme düzeni yeterli kalori içeriği ile planlandığında sağlıklı bir detoks diyeti olur.Detoks programları gerçek bir diyetisyenden yardım alarak uygulamalıdır.

 

Dyt. Serra UÇTUM